ניצב שביקש סיוע משפטי בשל חלקו בפרשת פישר, מונה לראש ועדה שתבחן סיוע לשוטרים


הוועדה תבחן מימון הגנה משפטית לשוטרים החשודים בעבירות שכיום אינן מקנות הגנה מהמשטרה. בראשה עומד ניצב ירון, שהועמד לדין משמעתי בפרשת פישר ונקבע כי פעל "בניגוד לכלל האוסר על שוטרים להתרים"

21.09.2016 02:27 

צילום : מוטי מילרוד

מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, הקים ועדה בראשותו של ראש אגף התנועה, ניצב ירון בארי, שתבחן את האפשרות למימון הליך משפטי לשוטרים החשודים גם בעבירות של הטרדות מיניות וטוהר מידות. מדובר בעבירות שכיום אינן מקנות הגנה משפטית לשוטרים מצד המשטרה. אלשיך דרש לבחון את האפשרות לתמוך בסיוע משפטי בשוטרים ובקצינים, בדומה להגנה המשפטית שלה זוכים חיילים וקצינים בצבא החשודים בעבירות דומות. בחירתו של אלשיך בניצב בארי לעמוד בראש הוועדה, כך טוענים במשטרת ישראל, תמוהה לנוכח העובדה שרק לאחרונה הגיש בארי בקשה לקבל מהמשטרה החזר הוצאות על ייעוץ משפטי שקיבל בעניין מעורבותו בפרשת רונאל פישר, שם נקבע כי פעל "בניגוד לכלל האוסר על שוטרים להתרים".

בארי ורעייתו זומנו להעיד בעקבות מידע שהגיע לידי המחלקה לחקירת שוטרים לפיו כספים מעו"ד פישר ומלקוחותיו הועברו לעמותה שרעייתו של בארי היא אחת ממנהליה. ביוני 2015, בסיום העדות של השניים, הודיעה מח"ש כי "המחלקה לחקירות שוטרים החליטה על דעת פרקליט המדינה, לסיים את הליך הבדיקה בעניינו של ניצב ירון בארי במישור הפלילי בהיעדר תשתית המגבשת חשד לפלילים". עוד נמסר אז כי "הוחלט להעביר את העניין לבחינת מחלקת המשמעת במשטרת ישראל, אשר תבחן את התנהלותו של בארי בגזרת איסוף תרומות עבור פנימייה של ילדים בסיכון, בניגוד לכלל האוסר על שוטרים להתרים וכן לשם בחינת התנהלותו של ניצב בארי במסגרת תפקידו מול עו"ד פישר".

בארי הועמד לדין משמעתי מול מפכ"ל המשטרה על התנהלותו באותה פרשה, ובסיומה הוחלט להשאירו בתפקיד ולא להפעיל נגדו אקט של ענישה. עוד לפני סיום ההליך, טען בארי כי הוא נדרש להוציא כספים רבים על הייצוג המשפטי שלו והוא פנה לוועדה לסיוע משפטי כדי לקבל החזר על הוצאותיו, אף שהחלטת מח"ש אינה מנקה אותו מהעבירה שביצע. במארס 2016 טענו במשטרת ישראל בתגובה לדרישתו של בארי לקבל בחזרה את כספי הייצוג המשפטי: "פנייה לוועדה לסיוע משפטי במשטרת ישראל פתוחה בפני כל שוטר, ונעשית בהתאם לקריטריונים הקבועים בפקודות המשטרה. סיוע משפטי מאושר במשטרה בידי ועדה זו בלבד, בראשות סמפכ"ל, וחברים בה נציג ציבור, נציג אגף משאבי אנוש ונציג היועץ המשפטי". בעקבות לחץ של בכירים בארגון שסברו שמדובר בבקשה לא ראויה הוחלט שלא לאשר את הבקשה של בארי. לנוכח התנהלות זאת הופתעו במשטרה לגלות שאלשיך בחר דווקא בבארי לעמוד בראש ועדה שתבחן את הנושא.

שוטרים במשטרת ישראל שמוצאים עצמם בהליכים משפטיים זכאיים על פי פקודות המשטרה לסיוע משפטי. השוטרים זכאיים לקבל את הסיוע המשפטי אם התקיימו בו כמה תנאים: ההליך נפתח בשל מעשה או מחדל שעשה השוטר במילוי תפקידו ולשם מילוי תפקידו; המעשה או המחדל שעשה השוטר היה בתחום סמכותו כדין; השוטר עשה את המעשה או המחדל בהיותו סבור בתום לב כי הוא נוהג בתחום סמכותו.

אלשיך מבקש מבארי לבחון מחדש סעיף המציג את הסייגים לזכאות להגנה משפטית. לפי הסעיף, "שוטר החשוד בעבירות או במעשים שיש בהם פגיעה באמון הציבור, הליך המתנהל בחשד לעבירה חמורה או כזו הכרוכה בקלון או בחשד למעשה, לרבות מחדל, שיש בו כדי לגרום לפגיעה באמון הציבור ברשויות השלטון, לא יהיה זכאי לקבל סיוע משפטי בגינו, אלא אם כן החליטה הוועדה כי ראוי לתת בגינו סיוע משפטי לשוטר, וזאת בהתחשבות בכל נסיבות העניין, לרבות התחשבות באפשרות כי מתן הסיוע יביא לפגיעה באמון הציבור ברשויות השלטון".

ממשטרת ישראל נמסר: "לאור ריבוי אירועי האלימות ברשת ו'שיימינג' נגד שוטרים, מינה מפכ"ל המשטרה ועדה שתבחן את אופן הטיפול בנושא. הוועדה, בראשות ניצב ירון בארי, הגישה את מסקנותיה למפכ"ל, ששיבח את עבודת הוועדה ואת מסקנותיה, שחלק מהן מיושמות כבר בימים אלו. עוד התבקש ראש הוועדה לבחון את סל הסיוע המשפטי הניתן לשוטרות ולשוטרים שזקוקים לו. בנושא זה, טרם הגישה הוועדה את מסקנותיה".

מקור : הארץ

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s