מכה ללוחמה בטרור: בג"ץ הפחית עונש למיידי אבנים


שנה לאחר שעבר החוק להחמרת ענישה למיידים אבנים, ביהמ"ש פסק להפחית חודשיים מעונשים של שבעה נערים

אוגוסט 29, 2016

שבעה נערים ערבים הורשעו בשלושה מקרים של יידוי אבנים על מכוניות, אך היום (ב') החליט בית המשפט העליון להקל בעונשם – זאת על אף החוק להחמרת ענישה על מיידי אבנים, אותו הובילה שרת המשפטים איילת שקד.

בתחילה, עמד עונשם של הערבים על מאסר שנע בין שנה לשלוש שנים. לאחר ערעורם גולחו מעונשם בין חודשיים לתשעה חודשים ונגזר עליהם פיצויים בסך של עד 8,500 שקלים, כל אחד מהם לפי חלקו במעשה.

פיגוע אבנים. צילון: פלאש 90

פיגוע אבנים. צילון: פלאש 90

התארגנו לפגוע ביהודים

לפני כשנה, גבר יהודי ובעל חזות דתית עצר את מכוניתו על נתיבי איילון כדי לטפל בתקלה. שלושה מהנערים הערבים התקרבו אליו ויידו לעברו אבנים. חלקו פגעו בראש, בפלג גופו העליון, ברכב ואף בנוסע אחר.

בשני אירועים נוספים התכנסה הקבוצה על כביש 443 והתפצלה לשתי קבוצות בשתי נקודות שונות על הכביש, זאת במטרה להבטיח פגיעה ביהודים העוברים ושבים. כמו כן, הקבוצה קבעה כי אחד מהם יעמוד בין הנתיבים ויתריע על הגעת רכב בו נוסעים יהודים. במהלך האירועים נפגעו לפחות 12 מכוניות.

בג"ץ ויתר על תיקון החקיקה. שקד. צילום: , פלאש 90
בג"ץ ויתר על תיקון החקיקה. שקד. צילום: , פלאש 90

בית המשפט המחוזי גזר עליהם את העונשים הראשוניים לפי חלקם באירועים, אך הנערים ערערו על חומרת העונש, בעוד המדינה ערערה על כך של חויבו לשלם פיצויים. השופט אורי שהם, שכתב את פסק הדין, קיבל את ערעור הקטינים וקבע כי אכן מדובר בעונשים חמורים עבור קטינים, שלרובם זו ההסתבכות הפלילית הראשונה.

"חומרה רבה ניבטת ממעשיהם של המערערים, בעיקר משאין המדובר באירועים שהתפתחו באופן 'ספונטני', אלא שעסקינן בהתארגנות מקומית, שבמסגרתה רקמו המערערים תכנית לפגיעה ביהודים, אך בשל היותם יהודים", כתב.

"התנהגות מעין זו, המונעת מטעמים אידיאולוגיים, אשר נועדה להפר את שגרת החיים במדינה – מחייבת תגובה קשה ומרתיעה, בדמות עונשים ממשיים. ואולם, לא ניתן להתעלם מהעובדה כי כל המערערים היו קטינים, בגילאי 17-13.5 שנים, במועד ביצוע העבירות. בית משפט זה עמד, לא פעם, על כך שגם כאשר מדובר בעבירות המבוצעות על רקע לאומני, יש לשמור על מלאכת האיזונים הנדרשת, עת עסקינן בענישתו של קטין". לפסק הדין הצטרפו השופטים ניל הנדל וצבי זילברטל.

מקור : ערוץ 20

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s