שר הרווחה הורה לביטוח לאומי: מחקו חובות


השר חיים כץ הורה על שמיטת חובות אזרחים לביטוח הלאומי בהיקף של כמיליארד שקל. בעקבות זאת, חובות של 590 אלף אזרחים יימחקו

שר הרווחה והשירותים החברתיים, חיים כץ, הורה היום (ד') על שמיטת חובות אזרחים לביטוח הלאומי בהיקף של למעלה ממיליארד שקל. על פי ההחלטה, שתכנס לתוקף לאחר אישור התקציב, ימחקו חובותיהם של כ-590 אלף אזרחים, בהם קשישים, מובטלים, ומקבלי קצבאות מחיה שצברו במשך השנים חובות על אי תשלום לביטוח הלאומי כמתבקש בחוק. מדובר באזרחים שלא קיבלו הודעות על חובותיהם וככל הנראה לא היו מודעים להם, ביניהם ישראלים שעזבו את הארץ.

לפי נתוני הביטוח הלאומי מ- 1999 עד 2007, צברו חייבים אלו, חובות בסכום כולל של 1.27 מיליארד שקל. תקופת הגבייה אמורה הייתה להתפרש לפחות על פני 40 שנה ולהסתיים רק בסביבות 2056. במידה והביטוח הלאומי היה גובה את הכסף הדבר היה נעשה ככל הנראה באמצעות קיזוז של קצבאות הזקנה.

שר הרווחה, חיים כץ אמר כי "מהלך של גביית חובות ישנים מהווה פגיעה באמון האזרחים בביטוח הלאומי". לדבריו, "מאחר ומרבית החייבים נמנים עם אוכלוסיית הקשישים הורתי לביטוח הלאומי להפסיק ולרדוף אחר האזרחים עבור חובות כה ישנים שאותם הם נאלצים לשלם דרך קצבת הזקנה".

(צילום: איתי בלומנטל)

תקנת שמיטת החובות מצטרפת לשתי הצעות חוק נוספות, אותם מקדם כץ ושצפויות להיכנס לתוקף במסגרת חוק ההסדרים לאחר אישור התקציב לשנת 2016- 2015; חובת הדיווח לביטוח הלאומי תוטל על מעסיקים ואלו יחלו לדווח על מצבת העובדים שלהם ושכרם, הצעה אשר אמורה לאפשר לביטוח לאומי לנהל מסד נתונים רחב ועדכני. בנוסף, הביטוח הלאומי יחויב לעדכון כל תושב אחת לשנה על זכאותו לקבלת קצבאות.

ברקע הדברים יש לציין את הבעיה האקטוארית שממנה סובל הביטוח הלאומי. דו"ח שפרסם המוסד באוגוסט 2013 צפה כי בעתיד הקרוב התשלומים לציבור צפויים לגדול בקצב מהיר יותר מהתקבולים, כך שב-2024 קרן הרזרבה האקטוארית של המוסד, שמנהל בנק ישראל, תקטן, עד שבשנת 2042 היא תתאפס והביטוח הלאומי יימצא בגירעון. המשמעות, כך מזהירים בביטוח הלאומי, היא שהמוסד יוכל לשלם רק אחוז מסוים של הקצבאות לציבור.

סיכום שנת 2014 הוביל למסקנה כי סכנה זו עלולה להתממש אף מוקדם יותר. גירעון הביטוח הלאומי חרג ב-43% מתחזיות האוצר בשנה שעברה. השנה הסתיימה בגירעון של 4.3 מיליארד שקל, הרבה מעל התחזית המקורית. ב-2013 הגירעון בפועל חרג ב-22%. הזינוק מזרז, כאמור, את הקצב שבו יגיע המוסד למצב שבו לא יהיה מסוגל לשלם קצבאות.

עומרי אפרים פורסם:  02.09.15 , 22:27

מקור : Ynet

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s