מבקר המדינה באזהרה יוצאת דופן: כל המפלגות הגדולות נתונות לשליטתם של שני בנקים


מאת: ערן הילדסהיים

תומכים בשוק חופשי? חוששים שהממשלה תהיה חזקה מידי ותשתלט על השוק הפרטי? אתם יכולים להיות רגועים. על פי הדוח האחרון של מבקר המדינה הממשלה לא שולטת בכלום. שני גופים בשוק הפרטי  הם אלה ששולטים ומחזיקים את המפלגות הגדולות באופוזיציה ובקואליציה במקום רגיש וכואב במיוחד.

בעוד 100 שנה ההיסטוריונים יקראו את הקטע הבא ויתקשו להבין האם מדובר בבדיחה או במציאות שבאמת התרחשה:
המפלגות השולטות בישראל נתנו רישיון לבנקים לייצר את הכסף במדינה. אותן מפלגות גם הגבילו את עצמן באותה הזדמנות בחוק (מימון מפלגות) כך שרק הבנקים (שקיבלו מהמפלגות אישור ליצר כסף יש מאין) יורשו להלוות להן את הכסף בתוספת ריבית למימון פעילותן. כך יוצא שבשביל שמפלגה תוכל לקבל הרבה מנדטים היא זקוקה לעשרות מיליוני ש"ח כדי לממן עצמה, והדרך היחידה שלה להשיג כל כך הרבה כסף היא רק אם היא תכבול עצמה בחובות עתק לגוף פרטי שמעתה ואילך ישלוט בכל צעדיה. כך הגולם שולט שליטה מוחלטת ביוצרו- ביד אחת נותנים לגוף פרטי כוח בלתי מוגבל על המחוקק וביד השניה מתפלאים למה המחוקק לא מטיל עליו רגולציות. כך יוצא שבמקום שוק חופשי יש לנו שוק שנשלט בצורה חופשית על ידי משפחה אחת או שתיים.
ולא, זה לא קטע שלקוח מתוך סרט קונספירציה אפל ,אלא מופיע בדו"ח מבקר המדינה שפורסם אתמול על היערכות המפלגות לכנסת ה-19. הנה הקטע הרלוונטי מתוכו :

"מדוחותיהם הכספיים של הסיעות עולה כי סך ההלוואות שקיבלו סיעות מתאגידים בנקאים ליום 31.1.13 עומד על כ-68 מיליון ש"ח, מתוכם כ-63 מיליון ש"ח ניטלו ע"י ארבע סיעות אשר על פי דוחותיהם הכספיים ליום 31.1.13 סיימו בגירעונות שסכומם המצטבר עומד על כ-75 מיליון ש"ח. ההלוואות האמורות התקבלו משני תאגידים בנקאיים : מתאגיד בנקאי אחד מסתכם סכום ההלוואות במצטבר לכ-61 מיליון ש"ח ומתאגיד בנקאי נוסף עומד סכום ההלוואות במצטבר על כ-2 מיליון ש"ח.

בדוח על הבחירות לכנסת ה-18 כבר העיר מבקר המדינה כי "כיוון שחובות הסיעות גדולים, לכאורה עתידן נתון בידי הבנק, ובמציאות של בחירות תכופות הוצאות הסיעות גדולת ואיתן הגירעונות והתחייבויות הסיעות כלפי בנקים". כתוצאה מכך איתנותן הפיננסית ולעיתים אף קיומן הכלכלי של הסיעות נתונים בספק, ובכך גלומה סכנה לקיומו של המשטר הדמוקרטי "

בנק אחד ,בנק הפועלים בראשות שרי אריסון, מסתבר שולט בכל ארבע המפלגות הגדולות. השני הוא דיסקונט. לכם אין שליטה על המפלגות. אחרי הכל אתם לא יכולים לסגור מפלגה.

מבקר המדינה יוסף שפירא

 

מקור : הכלכלה האמיתית

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s