השטר החדש של בנק ישראל יגרום לעיקול עשרות מיליוני ש"ח מהשכבות החלשות


תכנית הרדיו של הכלכלה האמיתית (קול ישראל)

החלפת שטרות בנק ישראל זוכה לחגיגה תקשורתית ואפילו למסע יחסי ציבור מרשים של בנק ישראל. אבל מאחורי השמחה המהלך הזה הולך לפגוע קשות בשכבות הכי עניות בישראל. חלקם על פי הערכה יאבדו בין עשרות מיליונים למעל מאה מיליון ש"ח רק בגלל נוהל בעיתי של הבנק הקשור להחלפה זו. קובי לידרמן ,מומחה לשטרות ומטבעות, מביא את סיפורם של אלו שלא תראו בפרסומת של בנק ישראל לשטר החדש.
 בנק ישראל החל להחליף החודש ובמשך השנים הקרובות את סדרות שטרות הכסף בישראל. בניגוד למקובל בבנקים מרכזיים גדולים בעולם, באחד הימים במהלך עשר השנים הקרובות השטרות הישנים שישארו אצל אזרחים מחוץ לבנק ישראל יאבדו את כל ערכם. בנק ישראל לא יקבל אותם יותר ולא ימיר אותם לשטרות החדשים. עם השטרות הישנים יוכל האזרח לעשות במקרה הטוב "טיארה".

בניגוד למה שכולם חושבים, לא יהיו אלה רק כמה זקנים עריריים בודדים ששכחו את כספם בבוידעם שיפגעו מהמהלך. מדובר בתופעה נרחבת הרבה יותר. כדי להבין את גודל התופעה אפשר לבחון את הנתונים מהחלפת סדרת השטרות הקודמת של השקל החדש . ב-1985, בנק ישראל הכניס למחזור את השקל החדש. בינואר 1999 בוטלו שטרות של עד 10 ש"ח ושונה עיצוב השטרות הנותרים. עד 2010 ניתן היה להחליף את השטרות הישנים בחדשים בסניף בנק ישראל בירושלים. לפי הערכות בנק ישראל שטרות בשווי של למעלה מ 200 מיליון ש"ח לא הוחזרו לבנק עד לתאריך האחרון ולמעשה הפכו לחסרי ערך.

קובי לידרמן , מומחה לשטרות ואספנות, מספר בתכנית הכלכלה האמיתית בקול ישראל, שכנראה חלק מהכסף שלא חזר לבנק אבד, חלק התבלה או חלק נשמר אצל אספנים. אך לדבריו חלק גדול מאלו "שנתקעו" עם הכסף היו אנשים משכבות סוציואקנומיות נמוכות שלא קוראים הודעות של בנק ישראל ושכל עולמם מורכב מחסכונות במזומן. הוא מספר [ביוטיוב המצורף] על החוסר האונים והתסכול של משפחות עניות שנכנסו לחנותו וגילו כי עשרות אלפי שקלים ,שהותירו קרוביהם שנפטרו, פתאם לא שווים דבר. מדובר להערכתו בסכומים שמגיעים לעשרות מיליוני ש"ח ואף יתכן יותר בסך הכל.

ואיך זה עובד בשאר העולם?
זה הקטע המטריד במיוחד בכל הנושא. אין סיבה אמיתית שבנק ישראל לא ימשיך לקבל את השטרות גם בעוד כמה עשרות שנים . בדיוק כפי שעושים הבנקים המרכזיים הכי גדולים בעולם כמו הגרמני האמריקאי והבריטי. למשל היום אזרח אנגלי יכול להמיר שטר בן מאה שנה בבנק אוף אינגלנד וגרמני יכול להמיר את המארק בין עשרות השנים שלו בבונדסבנק לאירו.

תגובת בנק ישראל:
"בהחלפת הסדרה בפעם הקודמת, לאחר המועד שבו חדלו השטרות מלהיות הילך חוקי, ניתן לציבור פרק זמן נוסף של 5 שנים להחלפת השטרות בבנק ישראל, תקופה זו הוארכה ב-5 שנים נוספות, ובטרם נסתיימה קרא בנק ישראל לציבור בכל דרך אפשרית למהר ולהחליף את השטרות הישנים שברשותו. גם הפעם תקופת ההחלפה לא תפחת מ-10 שנים ולקראת סיומה הדברים יבחנו בשנית".

מתוך תכנית הרדיו "הכלכלה האמיתית" עם ערן הילדסהיים כל יום ראשון ברשת א' של קול ישראל בין 12:00 -13:00

מקור : הכלכלה האמיתית

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s